Prisijunk prie mūsų



Užsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

Neurochirurgijos skyriaus 10m. jubiliejus Spausdinti
Įvesta 2008-12-12
2008m gruodžio 12d. Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyrius minėjo savo 10-ies metų jubiliejų. Šventė prasidėjo 11.30 iškilmingais ligoninės administracijos sveikinimais bet kitų skyrių vadovų kalbomis, po to susirinkę skyriaus darbuotojai ir garbingi kviestiniai svečiai vaišinosi užkandžiais bei kava, o 13.00 visi buvo pakviesti į Šv. Mišias 5-ame aukšte esančioje koplytėlėje, kurios buvo aukojamos dviem intencijomis: už buvusį skyriaus vedėją a. a. prof. E. J. Jaržemską ir už visus dabartinius skyriaus darbuotojus, ligonius bei jų slaugytojus.
gydytojai_nauj


"Kartą Dzeusas prarijo kūdikio besilaukiančią išminties deivę. Jam ėmė labai skaudėti galvą ir ji ėmė didėti. Tuomet dievų tėvas pakvietė sūnų Hefaistą ir liepė jam atverti galvą ir pažiūrėti, kokia tos kančios priežastis. Taip gimė teisingumo deivė Atėnė – meno ir mokslo globėja. Tai simbolinis neurochirurgijos pradžios paminėjimas, nes Hefaisto suteikta pagalba primena neurochirurgijoje atliekamą kraniotomijos operaciją.

Šiuolaikiniam neurochirurgijos mokslui ir praktikai yra vos daugiau nei 100 metų. Neurochirurgija – moderni medicinos šaka, kurios vystymosi tempui didelės įtakos turėjo naujosios mokslo technologijos. Didėjant traumų patiriamų darbe bei automobilių avarijose kiekiui, visose šalyse sparčiai augo susidomėjimas galvos smegenų, stuburo ir stuburo smegenų patologijos problema. Tačiau tik chirurginio mikroskopo, ultragarso destruktoriaus – atsiurbėjo (CUSA), kompiuterinio tomografo, branduolių magnetinio rezonanso bei kitų, neurochirurgijoje naudojamų, mokslo technologijų atsiradimas lėmė galimybę diagnozuoti ir gydyti patologijas, kurios iki tol buvo laikomos beviltiškomis ir negydomos.

Tuo tarpu neurochirurgijos pradžia Lietuvoje siejama su neurochirurgijos skyriaus įkūrimu 1951 m. Kaune. Po penkerių metų, 1956 m., neurochirurgijos skyrius įkurtas Vilniuje. Statistiniai tyrimai atliekami mūsų šalyje buvo negailestingi – mirtini nelaimingi atsitikimai ir traumos užėmė trečią vietą po širdies kraujagyslių ligų ir piktybinių navikų. Tačiau neurochirurginių ligonių tyrimas ir diagnozavimo galimybės buvo labai ribotos. Kelis dešimtmečius neurochirurgijos specialistų, o taip pat ir atliekamų neurochirurginių operacijų skaičius augo lėtai.

"Vilniuje 1956 m. įkurtas neurochirurgijos skyrius buvo ne kartą pertvarkomas. Galiausiai jį reorganizavus, prieš dešimt metų, 1998 m., pasidėjo naujas Vilniaus nerochirurgijos istorijos etapas – Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje įkurtas Neurochirurgijos skyrius. Skyriaus vedėju tapo ir dešimt metų jam vadovavo šviesios atminties a. a. Profesorius gydytojas Egidijus Juozas Jaržemskas(1935-2008). Šis neurochirurgijos skyrius yra vienintelis Vilniuje ir Vilniaus krašte. Unikalus tuo, kad jame sukoncentruota tiek skubi, tiek planinė neurochirurginė pagalba, yra universitetinė klinikinė bazė su atitinkamu praktiniu, moksliniu, pedagoginiu potencialu ir jam būtina infrastruktūra. Skyriaus gydytojai teikia skubią konsultacinę neurochirurginę pagalbą Vilniaus ir Vilniaus krašto gydymo įstaigose. Tai tretinio lygio konsultacijos, kurių sprendimai yra galutiniai, kartais ekspertiniai, lemiantys ligonio gydymo taktiką.

Šiuo metu skyriuje dirba devyniolika aukštos kvalifikacijos neurochirurgų, ruošiami keturi neurochirurgijos rezidentai, kurie jau specializuojasi konkrečiose neurochirurgijos srityse. Daugėjant pacientų, siekiame sumažinti eiles Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje konsultacijų skyriuje, todėl nuo 2008 m. konsultuoja devyni kvalifikuoti neurochirurgijos specialistai. Po skaudžios vedėjo Profesoriaus E. J. Jaržemsko mirties, šiuo metu skyriui vadovauja gydytojas Vladislovas Kieda.

Skyriuje dirbantys neurochirurgai nuolatos tobulina žinias ir įgūdžius įvairių pasaulio šalių klinikose. Kūrybinis bendradarbiavimas su neurochirurgijos specialybės gydytojais ir mokslininkais Lietuvoje ir Europos Sąjungos šalyse spartina specialistų ugdymą ir tobulėjimą.

Skyrius aprūpintas šiuolaikinėmis diagnostikos priemonėmis, naudojami elektrofiziologiniai ir ultragarsiniai diagnostikos metodai, turi šiuolaikinį angioseriografą, kompiuterinį tomografą, magnetinį branduolių rezonansą, tris pilnai sukomplektuotas su naujausia operacinė įranga neurochirurgines operacines. Tai suteikia galimybę saugiai ir kokybiškai atlikti visas neurotraumatologijos, neuroonkologijos, neuroangiologijos, kai kurias funkcinės neurochirurgijos operacijas.

Pastarasis dešimtmetis tai labai dinamiškas neurochirurgijos mokslo ir praktikos vystymosi laikotarpis. Taip pat tai periodas, kai formavosi ir brendo naujas požiūris į pacientą, kai sėkmingai pradėtos daryti itin sudėtingos galvos smegenų navikų, kraujagyslių, stuburo patologijos operacijos, buvo padėtas pamatas funkcinei neurochirurgijai, ženkliai sumažėjo dalinio ar visiško darbingumo netekimas (invalidumas) po sunkių galvos smegenų ir stuburo smegenų traumų. Praktikoje sėkmingai pritaikyti nauji gydymo būdai ypač sunkiomis ligomis sergantiems pacientams. Tai periodas, kai keitėsi ir medikų, ir visuomenės požiūris į Vilniaus neurochirurgiją.


Paciento nuomonė: Manau, šiame skyriuje dirba tikrai aukštos kvalifikacijos gydytojai, girdėjau daug gerų žodžių apie juos iš pacientų, savo draugų (operuotų VGPUL) kad ne tik operuoja, bet moka ir su žmogumi pakalbėti, jį nuraminti, paguosti. Ir sesutės, sako, labai geros. Pati, nelabai turiu daug patirties, nes gydausi kitoje ligoninėje, bet teko savaitę pagulėti ir šioje- tiesa, visi buvo labai paslaugūs, šilti, draugiški, o ir dabar, kai ateinu su reikalais, sesutės šypsosi, prisimena, klausia, ar čia ne ta, kuri toj ir toj palatoj gulėjo... Gal... Kad aš pati tų palatų nebeprisimenu, tik kelių sesučių veidai įstrigę, nes tokie šilti... Su šypsenom... O kai reikia kokios pagalbos ką nors organizuoti (ar kokią paramos grupelę, ar renginuką, visi ten labai malonūs, paslaugūs, siūlo savo paslaugas, labai miela bendradarbiauti- šauni kompanija). Ačiū Jums, Mielieji...Ačiū už Jūsų gerumą... Gyvuokite dar šimtus metų ir tobulėkite nuolatos... O mes, pacientai, ESAME IR LIKSIME JUMS AMŽINAI DĖKINGI...
Ingrida Blažytė- Byčiuvienė (www.kartulengviau.lt įkūrėja ir pacientė)