Prisijunk prie mūsųUžsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

"IBTA" 2013 m. sausio mėn. internetinės naujienos Spausdinti

Reikšmingos datos

2013 metų vasario 15 tarptautinė žinių apie vaikų vėžį diena. Šią dieną stengiamasi informuoti visuomenę apie vaikų smegenų vėžį, diskutuojama apie tai, kodėl ši sunki liga vis dažniau pakerta mažuosius. 2013 metų balandžio 18 diena žinių apie ependimomą (eng. ependymoma) diena, kurios oficialiu ženklu tapo plaštakės atvaizdas. Renginio tikslas rinkti lėšas skirtas šios ligos gydymui bei tyrimams ir informuoti visuomenę. Danijoje ligonių turinčių smegenų navikus ir slaugos personalo grupė 2013 metų balandžio 23 dieną Kopenhagoje organizuos kitą žinių dieną (Hjernetumordagen). Jungtinės Karalystės smegenų navikų labdaros grupės vienijasi

Sausio mėnesį Jungtinės Karalystės smegenų navikų organizacija ir Smegenų navikų labdaros organizacija (Buvusi Samantos Dikson smegenų navikų vilties organizacija) paskelbė, kad nuo 2013 metų jos susivienys ir išsaugos pavadinimą Smegenų navikų labdaros organizacija. Pirmininku taps Andy Foote, pirmininko pavaduotojas Neil Dickson, o vyresnioji vykdančioji darbuotoja– Sarah Lindsell. Naująją grupę sudarys 40 narių. Dvi vaizdo prezentacijas apie susijungimą rasite čia. Vienas iš susijungimo motyvų– galimybė didinti smegenų navikų tyrimų finansavimą.

Mažesni radiacijos laukai

JAV Wake Forest baptistų medicinos centro (eng. Wake Forest Baptist Medical Center) tyrėjai, atlikę retrospektyvinę studiją, kurioje dalyvavo 161 GBM sergantys pacientai. Tyrimo metu buvo nustatyta, jog pacientams, kuriems buvo taikoma mažesnės apimties spindulinė terapija, nepablogėjo labiau nei gavusiems didesnės apimties spindulinę terapiją.

Vertimai

Amerikos smegenų navikų asociacija dabar siūlo savo pacientams šviečiamąją medžiagą ispanų kalba, įskaitant pradmenis Apie smegenų navikus, kuriuos iš jų tinklalapio galima atsisiųsti čia. Kai IBTA kreipėsi į Valstybinį išplėstinių vėžio tyrimų tinklą (NCCN) su klausimu, kodėl nėra klinikinės praktikos nuorodų apie CNS navikus vertimo (žr. lapkričio mėnesio e-naujienas), jiems buvo atsakyta, kad NCCN būtų malonu, jeigu su jais susisiektų galimi rėmėjai. Kad ir kaip bebūtų, dabar NCCN įtraukė nuorodą į Novocure TTF produktą peržiūrėtose CNS navikų nuorodose anglų kalba, kurias rasite čia

IBTAtinklalapio lankytojai pastebės, kad dabar mes įtraukėme tam tikrą „įrankį“– JAV Valstybinio vėžio instituto leidimą, kurio dėka galima atlikti paiešką anglų arba ispanų kalba, kad būtų lengva suprasti bendrųjų vėžio terminų apibrėžimus. Kitas neseniai atliktas IBTA tinklalapio patobulinimas– tai Chris Tse (vieno iš IBTA konsultantų) atliktas mūsų plataus nuorodų į klinikinius bandymus tinklalapio atnaujinimas.

Neon Roberts atvejis

Septynmečio Neon Roberts iš Jungtinės Karalystės, kuriam buvo diagnozuotas smegenų navikas meduloblastoma, ir kurio motina iš pradžių priešinosi, kad jam būtų skirta spindulinė terapija, todėl jį paslėpė (žr. gruodžio mėnesio IBTA e- naujienas), atvejui ir toliau skiriamas didžiulis žiniasklaidos dėmesys. Aukštesniojo teismo teisėjas atmetė motinos apeliaciją ir berniukui sausio 10 dieną pradėtas taikyti spindulinis gydymas. Tuo tarpu jaunuolio, kuriam diagnozuotas neoperuojamas smegenų navikas, tėvai pasakojo apie savo baimę, kai susidūrė su sūnaus pasipriešinimu tradiciniam gydymui ir noru rinktis netradicinę terapiją. Šiuo atveju tėvas yra hematoonkologijos profesorius, o motina– buvusi seselė.

Skorpionų nuodai ir šviečiantys smegenų navikai

Čia pateikta nuoroda į trumpą vaizdo medžiagą, kurioje rodoma, kaip skorpiono nuodai sujungiami su infraraudonuosiuose spinduliuose spindinčiomis molekulėmis, kad neurochirurgas matytų naviko ląsteles. 2013 metų pabaigoje šis metodas turėtų būti išbandytas su žmonėmis. Tuo tarpu populiaraus žurnalo USA Today gruodžio numerio priede pateikta nuoroda į 5-ALA naviko fluorescencijos techniką, kuri taip pat apšviečia smegenyse esančias naviko ląsteles. Straipsnyje buvo cituojamas dr. Michael Vogelbaum iš Klivlendo klinikos (the Cleveland Clinic), kuris JAV vykdo vieną iš klinikinių bandymų su 5-ALA.

Walter Newman mirtis

Walter S Newman iš San Francisko mirė gruodžio 8 dieną, sulaukęs 91 metų. Kai jo sūnus Robert mirė nuo piktybinio smegenų naviko, Newman su kitais asmenimis įkūrė Valstybinį smegenų navikų fondą, dabar žinomą kaip Valstybinė smegenų navikų draugija (NBTS), ir tapo jo pirmininku.

Dyzelinio kuro dūmai ir vaikų smegenų navikai (CBT)

Vakarų Australijos tyrėjai nustatė ryšį tarp tėvų ir motinų patirto dyzelinio kuro dūmų poveikio ir jų vaiko smegenų naviko atsiradimo. Jie rašė: „Pastebėta, jog rizika, kad vaikas sirgs smegenų naviku padidėja, kai prieš vaiko gimimą motiną paveikia išmetamieji dyzelinio kuro dūmai (ARBA 2.03, 95% CI 1.09–3.81), ir kai tėvą jie paveikia maždaug tuo pat metu, kai įvyksta apvaisinimas (ARBA 1.62, 95% CI 1.12–2.34). Aiškių sąsajų su kitokį kurą vartojančių variklių išmetamaisiais dūmais nebuvo rasta. Mūsų rezultatai teigia, kad tėvų patiriamas dyzelinio kuro poveikis gali padidinti CBT riziką.“  Studijoje dalyvavo 306 ligonių tėvai ir 950 kontrolinių asmenų.

Masažas

Per studiją, kuri buvo atlikta ST Keir Djuko universitete (JAV) ir išspausdinta BMJ palaikomosios ir paliatyvinės priežiūros žurnale, buvo nustatyta, kad kai pacientams , kuriems diagnozuoti smegenų navikai, buvo atlikti aštuoni masažo seansai per keturias savaites, gerokai sumažėjo patiriamas fizinis skausmas.

Meškėnai ir smegenų navikai

JAV veterinarai pastebėjo, kad padaugėjo žuvusių meškėnų su smegenų navikais. Visiems meškėnams aptiktas virusas, žinomas kaip poliomavirsas, kuriuo neužsikrečia kiti gyvūnai ar žmonės. Dabar tyrėjai bando suprasti, ar smegenų navikus sukelia virusas, ar kiti faktoriai.

Susijungimo genas ir GBM progresavimas

Suomių tyrėji atliko eksperimentus su pelėmis ir nustatė, kad žmonių GBM mėginių FGFR3 ir TACC3 genai susijungia, o susijungimo geno gaminamas baltymas skatina navikų augimą ir progresavimą.

Transnatrio krocetinatas (TSC)

JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) paskyrė Orphan apdovanojimą Diffusion Pharmaceutical TSC vaistui už metastazinių smegenų navikų gydymą. Tam pačiam vaistui prieš tai buvo paskirtas Orphan vaistų apdovanojimas už pirminio GBM gydymą dėl to, kad dabar vyksta bandymo II fazė.

Chordoma

Joshua Sommer, 24 metų Chordomų fondo (eng. the Chordoma Foundation) vykdantysis direktorius buvo Forbes žurnalo įtrauktas į 30 jaunesnių nei 30 metų asmenų darančių įtaką mokslui ir sveikatai. J.Sommer buvo pagerbtas už nuopelnus sisteminant chordomų tyrimus. Nors žurnale chordoma aprašyta kaip „retas kaulų vėžys“, kituose šis onkologinis susirgimas priskiriamas prie „sarkomų“ ir net CNS navikų. JAV Centrinis smegenų navikų registras (eng. the Central Brain Tumor Registry of the US (CBTRUS)), autoritetingai apibrėžiantis, kas yra CNS navikai, įtraukia juos į lenteles, kurios buvo suformuotos pagal patyrusių neuropatologų patarimus.

Pitsburgo universiteto (JAV) (eng. the University of Pittsburgh) tyrėjai chemoterapijai atsparioje smegenų navikų išvestinių ląstelių linijoje identifikavo daugiau kaip 125 genetinius komponentus, kurių dėka galima išbandyti atitinkamus pagalbinius chemoterapijai skirtus vaistus. Šių objektų dėka navikas gali tapti jautresnis temozolomidui. Tyrimas buvo remiamas NBTS ir Valstybinių sveikatos institutų (NIH) dotacijomis.

Chartrounds“ - tai  internetinė schema, kurią remia Vėžio nugalėjimo fondas (JAV) (eng. the Conquer Cancer Foundation). Teigiama: „Gydytojai pristato sudėtingus atvejus ir gydymo planą, kurį jie apsvarsto, o po to gauna atsiliepimus ir eksperto bei kitų dalyvių per valandą trunkančią internetinę diskusiją... Pradinė bandomoji programos fazė buvo paprasčiausias susikoncentravimas į krūties vėžio gydymą taikant spindulinę terapiją. Po dvejų metų „Chartrounds“ gerokai išaugo ir dabar nagrinėja tiek medicininę, tiek spindulinę onkologiją ir daugiau nei 10 skirtingų vėžio tipų.“ Programoje dalyvauja ne tik JAV, tačiau ir dar 15 skirtingų šalių.