Prisijunk prie mūsųUžsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

"IBTA" 2012 m. gruodžio mėn. internetinės naujienos Spausdinti

AVAglio: Rezultatai buvo paskelbti III etapo AVAglio tyrimo SNO (Neuroonkologijos bendrijos) surengtoje konferencijoje, kurioje (tiriant pacientus, kuriems neseniai buvo diagnozuota glioblastoma) buvo palygintas avastinas (bevacizumabas) kartu su švitinimu ir temozolomidas prieš švitinimą, taip pat temozolomidas ir placebas. Paaiškėjo, kad vartojant avastiną, 36 proc. sumažėjo ligos paūmėjimo ar mirties rizika.

Vėžį žudantys virusai ir smegenų navikai: Tyrėjai nustatė, kad virusų pritaikymas smegenų navikų gydymui gali būti ne toks efektyvus kaip tikėtasi.

Visuomenės aptarnavimo skelbimai: Lapkričio mėnesio internetinėse IBTA naujienoje mes pranešėme apie Nyderlandų ir Australijos bendruomeninių ar aptarnavimo paslaugų televizijos skelbimus (PSA). Kanados smegenų navikų fondas nurodė mums tris dar nebaigtus PSA, kuriuos paruošė kartu su Deividu Rėjumi (angl. David Rey), apdovanojimą laimėjusiu Kanados filmų kūrėju, ir kitais Kanados bei JAV filmų kūrėjais. Davido Rėjaus brolis 2011 metais mirė nuo smegenų naviko. Sėkminga Jungtinėje Karalystėje gyvenančios motinos ir jos mažamečio sūnaus, kuriam diagnozuotas smegenų navikas, paieška: Septynmečio berniuko, kuriam neseniai buvo išoperuota meduloblastoma, buvo ieškoma visoje šalyje, kai jo motina pabėgo su juo, pasipriešinusi gydytojo rekomendacijoms taikyti berniukui radioterapiją. Netrukus motina ir sūnus buvo rasti ir moteris paaiškino, kad jai pasakojo, jog radioterapija „iškeps“ jos sūnaus smegenis, kad ji tiki alternatyviu gydymu ir ketina pasinaudoti hiperbario deguonies terapija, o mobiliojo telefono nesinešioja su savimi, kadangi jis gali pakenkti sūnaus sveikatai. Aukštesniojo teismo sprendimas, ar berniuko motina gali nutraukti radioterapiją, atidėtas iki gruodžio 18 dienos. Šis įvykis parodo gydytojų ir pacientų tarpusavio bendravimo problemas, o taip pat kelia klausimus apie tėvų teises parenkant priimtinus gydymo metodus vaikams. Panašūs klausimai buvo aptariami byloje JAV (byloje buvo nagrinėjamas incidentas, aprašytas rugpjūčio mėnesio IBTA internetinėse naujienose, kuomet aštuonmetė mergaitė sirgo meduloblastoma). Tuo tarpu daktaras Mustafa Kašravas (angl. dr. Mustafa Khasraw) (Australija) ruošia COGNO gydytojų apklausą, apie tai, kaip jie gydo suaugusiųjų meduloblastomą. Rezultatai nesunkiai pasiekiami visiems gydytojams, kurie vykdo apklausą, o baigus darbą, jais galės pasinaudoti ir kiti su medicina nesusiję asmenys.

Naujojoje Zelandijoje smegenų naviku sergantis pacientas deportuojamas: Britų šeima, išgyvenusi Naujojoje Zelandijoje septynerius metus, deportuojama, kadangi tėvui diagnozuotas smegenų navikas. Naujosios Zelandijos generalinis direktorius imigrantų reikalams Briusas Burovas (angl. Bruce Burrows) pasakė, kad prašymas suteikti gyvenamąją vietą buvo atmestas, nes ponas Crystal negalėjo aktyviai dalyvauti versle ir „tikėtina, kad Naujosios Zelandijos sveikatos paslaugų sritis susidurs su didžiulėmis išlaidomis ar reikalavimais". Draugai ir kaimynai iki šiol padeda šeimai grynaisiais pinigais bei kitomis aukomis.

Cirkuliuojančios glioblastomų mikropūslelės: Tyrimas, kuris neseniai buvo išspausdintas „Nature Medicine“ žurnale , parodė, kad mikropūsleles (smulkutes ląstelių daleles), kurias dengia smegenų naviko ląstelės, galima patikimai aptikti žmogaus kraujyje pasitelkus nanotechnologijas ir branduolinio magnetinio rezonanso (NMR) technologijas.  Tyrimo autoriai teigia: „Ši praktinė programa galėtų tapti ankstyvu vaisto efektyvumo ir potencialiu molekulių sluoksnių indikatoriumi, atliekant klinikinius bandymus su žmonėmis.”

Rijimo ir kalbėjimo problemos po neurochirurginės operacijos: Džono Hopkinso universiteto (Johns Hopkins University, JAV) ekspertai pacientams, kuriems iš smegenų pagrindo buvo išpjauti gerybiniai vestibuliarinės švanomos navikai, rekomenduoja atlikti ankstyvąjį vertinimą (praėjus 24 valandoms po operacijos), kurio metu turėtų būti nustatyta, ar jiems sunku kramtyti, ryti maistą bei normaliai kalbėti. Gydytojai teigia, kad laiku atlikus tokius tyrimus, galima gerokai sumažinti vėlesnių komplikacijų tikimybę.

ASCO metinė klinikinė vėžio progresavimo ataskaita: ASCO (Amerikos klinikinės onkologijos asociacija (American Society of Clinical Oncology)) pateikė metinę klinikinių vėžio progresavimo tyrimų ataskaitą. Ją dabar galima nemokamai atsisiųsti (6.10 Mb) iš „Journal of Clinical Oncology“ („Klinikinės onkologijos žurnalas“). JAV Teksaso universiteto MD Andersono vėžio tyrimų centro medicinos daktaras Markas Gilbertas (angl. Dr. Mark Gilbert) prisidėjo rašant ataskaitos skyrių „Centrinės nervų sistemos vėžio rūšys“.

Aukščiausia pasaulyje moteris: Anot Rusijoje leidžiamo laikraščio „Pravda“ kinė Yao Defen, įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip aukščiausia pasaulyje moteris, būdama 40-ies metų mirė nuo smegenų naviko (galimai nuo hipofizės naviko). Yao Defen smegenų navikas buvo diagnozuotas paauglystėje.

Terapijos raida: Memantimaspaaiškėjo, kad vaistas, paprastai skiriamas Alzheimerio liga sergantiems pacientams, sulėtina kognityvinį silpimą, kai smegenų naviku sergantiems pacientams vystosi metastazės. Everolimas – per III fazės tyrimą, aprašytą „The Lancet“ žurnale ir atliktą su 117 pacientų (nuo kūdikių iki suaugusiųjų), kuriems diagnozuota šakniagumbinė sklerozė (tuberous sclerosis complex (TSC)), padaryta išvada, kad „mTOR inhibitorius everolimas iš esmės ir reikšmingai sumažino šakniagumbine skleroze (tuberous sclerosis complex (TSC)) sergančių žmonių subependiminių milžiniškų ląstelių astrocitomų (SEGA) apimtį“. Geronas – Geron Corporation paskelbė, kad kompanija nutraukė smegenų vėžio gydymui skirto GRN1005 ir jo peptido-vaistinio junginio kūrimo procesą. Novokuras – „European Journal of Cancer’s“ (EJC) vyriausiasis redaktorius Leksas Egermontas (angl. Lex Eggermont) pasirinko aštuonis esminius straipsnius, išspausdintus žurnale trečiajame šių metų ketvirtyje. Vienas iš jų būtų Rodžerio Stapo (angl. Roger Stupp) ir bendraautorių straipsnis apie produktą Novocure TTF ir gydytojo pasirinkimą taikyti chemoterapiją recidyvinio GBM atveju. 5-ALA fluorescenciniu būdu valdoma neurochirurgija – neurochirurgas daktaras Lindis Džefris (angl. dr. Lindy Jeffree) nurodė IBTA, kad į Kvinslendo (Australija) patvirtintų medikamentų sąrašą rekomenduojama įtraukti 5- aminolevulininę rūgštį (5-ALA). Be to, Jungtinėje Karalystėje atliekamas bandymas su 5-ALA, kuriam vadovauja daktaras Kolinas Vatsas (angl. dr. Colin Watts).  Kotara – Peregrine Pharmaceuticals paskelbė, kad atliko reikšmingus darbus, tardamiesi su JAV FDA dėl vieno Kotaros vaisto, skirto recidyvinio GBM gydymui, registracijos bandymo modelio (į kurį įeina iki 300 pacientų). Zeisas – buvo pranešta, kad dėl zeiso planuojama praplėsti jo 3D neurochirurginės technologijos taikymą Europoje, Kanadoje ir kitose vietose.

Nėštumas ir meningiomos: Žinoma, kad meningiomos kartais smarkiai padidėja nėščiosioms. Per tyrimą, išspausdintą „Neurosurgery“ žurnalo lapkričio mėnesio numeryje, padaryta išvada, kad „kai kaukolės pagrinde atsiranda su nėštumu susijusios meningiomos, tikėtina, jog prireiks chirurginės intervencijos dėl regos nusiskundimų ir kranialinio nervo paralyžiaus. Vis dėlto greitą naviko augimą dažniau sukelia galimai grįžtamieji hemodinaminiai pokyčiai, o ne hormonų veikiamas ląstelių dauginimasis”.

„Cheminės smegenys“ ir meditacija su meno terapija: Chemoterapija gali smegenyse sukelti pokyčius, kurie gali turėti įtakos koncentracijai ir atminčiai- tokia išvada buvo padaryta po krūties vėžiu sergančių pacienčių tyrimo, pristatyto kasmetiniame Šiaurės Amerikos radiologijos bendrijos (RSNA) suvažiavime. Kartu taikant pozitronų emisijos tomografiją ir kompiuterinę tomografiją (PET/CT), tyrėjams pavyko aptikti fiziologinius „cheminių smegenų" įrodymus – taip vadinasi bendras šalutinis efektas, kurį patiria chemoterapijos metodu gydomi pacientai. Jeigu tokie smegenų pokyčiai pasireiškia krūties vėžiu sergančioms ir chemoterapija gydomoms pacientėms, ar visgi toks šalutinis chemoterapijos efektas nėra labiau tikėtinas ligonių, kuriems diagnozuotas smegenų navikas ir kuomet gydymas yra nukreiptas tiesiogiai į smegenis, organizmuose? Tolesniuose krūties vėžio tyrimuose, kurie taip pat gali būti pritaikomi gydant pacientus, sergančius smegenų navikais,  JAV tyrėjai suderino kūrybinę meno terapiją su sąmoningumu grįsto streso mažinimo (MBSR) programa, skirta krūties vėžiu sergančioms moterims. Šių tyrimų metu mokslininkai nustatė smegenų aktyvumo pokyčius, susijusius su mažesniu stresu ir nerimu, po aštuonias savaites trukusios programos.

Galutiniai konferencijos terminai ir datos: Kas dvejus metus vykstanti vaikų neuroonkologijos bazinių ir transliacinių tyrimų konferencija, kurią organizuoja SNO su Vaikų smegenų navikų fondu, vyks Fort Loderdeile, Floridoje (angl. Fort Lauderdale, Florida), 2013 metų gegužės mėnesio 16- 17 dienomis. Galutinis santraukų pateikimo terminas yra 2013 metų vasaris. Kita konferencija, kurią rengia SNO ir AANS/CNS navikų skyrius, nagrinės „Įvairius meningiomų gydymo būdus" ir įvyks Naujajame Orleane (angl. New Orleans), 2013 metų balandžio mėnesio 27 dieną. Jungtinė EORTC-EANO-ESMO konferencija „Piktybinių centrinės nervų sistemos darinių rūšys ” vyks Prahoje, Čekijos Respublikoje, 2013 metų kovo mėnesio 22- 23 dienomis. Išankstinė registracija baigsis 2013 metų sausio mėnesio 11 dieną, o galutinis santraukų pateikimo terminas– 2013 metų vasario mėnesio 11 diena. Azijos neurologinės onkologijos bendrija ves konferenciją Mumbajuje, Indijoje, 2013 metų kovo mėnesio 21- 24 dienomis. Galutinis santraukų pateikimo terminas yra 2012 metų gruodžio 23 diena, o įvairius galutinius registracijos terminus rasite čia. IBTA planuoja apsilankyti Mumbajaus ir Prahos konferencijose. Lotynų Amerikos vaikų onkologijos bendrijos 24-asis kongresas vyks Bogotoje, Kolumbijoje, 2013 metų balandžio 4- 6 dienomis. Balandžio 3 dieną vyks seminaras apie smegenų navikus, o tėvų paramos grupė susitiks balandžio 4 dieną.
Vertė: "Vertimų Guru"
Redagavo: Gailė Byčienė
Šaltinis: www.theibta.org