Prisijunk prie mūsų



Užsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

Navikų tipai Spausdinti

SMEGENŲ NAVIKAI

Skyrelį redaguoja VGPUL gydytojas neurochirurgas Artūras Šitkauskas

Įvesta 2007-12-05

Smegenų navikų ląstelės yra kilusios iš normalių smegenų ląstelių, tačiau dėl nežinomų priežasčių jos pradeda nekontroliuojamai daugintis, tuo būdu didėja tūris, o to pasekmė – didėja spaudimas kaukolės ertmėje. Sveikos smegenų dalys nustumiamos ir suardomos navikui augant, todėl sutrinka galvos smegenų veikla.

Naviko ląstelės yra praradusios diferenciacijos ir autoreguliacijos savybes, t. y. jos negamina nuodingų medžiagų, nenaikina normalių smegenų ląstelių, tačiau jos nuolat dauginasi užimdamos vis didesnę erdvę smegenyse ir tuo būdu spausdamos normalius audinius. Nėra žinoma aiškių priežasčių, kurios sukelia naviko atsiradimą ir dauginimąsi, tačiau nėra tokių veiksnių, kuriuos atlikdamas žmogus gali tiesiogiai skatinti ar pristabdyti naviko augimą.
Centrinės nervų sistemos navikams būdinga tai, kad krauju jie nemetastazuoja, bet gali plisti cirkuliuojant smegenų skysčiui.

NAVIKŲ GRADACIJA (LAIPSNIAVIMAS)

Įvesta 2007-12-05

Centrinės nervų sistemos navikai, kaip ir kitų sistemų ar organų navikai, gali būti piktybiniai ir gerybiniai.
Navikų laipsniai rodo jų piktybiškumą. Jie yra graduojami pagal ląstelių histologines ir genetines savybes: diferenciacijos laipsnį, dalijimosi dažnį ir kitus požymius. Navikai gali transformuotis t.y. mažiau piktybinio laipsnio navikai virsta labiau piktybinio laispnio navikais. Kartais navikas gali turėti kelių skirtingų piktybiškumo laipsnių ląstelių, tačiau piktybiškiausia ląstelė, rasta auglyje, apsprendžia viso auglio tipą.
Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos gradavimo sistemą, pirmo laipsnio navikai yra mažiausiai piktybiški. Jie auga labai lėtai. Efektyviausia gydymo priemonė pirmo laipsnio navikams – chirurgija. Tačiau netgi pirmo laipsnio navikai gali kelti grėsmę gyvybei, jei jie yra sunkiai prieinamoje operuoti vietoje ir/ar arti gyvybiškai svarbių smegenų centrų ir negali būti pašalinti arba gali būti pašalinti tik dalinai. Pagal statistiką, išgyvenamumas su pirmo laipsnio navikais yra ilgas.
Antro laipsnio navikai auga šiek tiek greičiau nei pirmo. Šie navikai gali peraugti į aplinkinius audinius ir gali recidyvuoti (ataugti po pašalinimo) jau kaip trečio laipsnio navikas.
Trečio laipsnio navikai yra piktybiški. Jų ląstelės aktyviai dauginasi ir perauga į aplinkinius audinius. Trečio laipsnio navikai linkę recidyvuoti, dažnai jau kaip ketvirto laipsnio navikai.
Ketvirto laipsnio navikai yra patys piktybiškiausi. Jie plačiai perauga į aplinkinius audinius ir itin sparčiai auga.

GLIALINIAI NAVIKAI

Įvesta 2007-12-05

Galvos smegenys sudarytos iš nervinio audinio – neuronų ir smegenų atraminio aparato – stromos. Smegenų stromą sudaro smegenų glijos ląstelės, maitinančių kraujagyslių ląstelės ir kt. Iš kiekvienos šių ląstelių gali atsirasti skirtingo tipo navikas. Pirminiais smegenų navikais vadinami augliai, kilę iš smegenų audinį sudarančių ląstelių. Dažniausi iš jų yra glijos arba glialiniai navikai. Kadangi gliją sudaro kelių tipų ląstelės astrocitai, oligodendrocitai, ependima, navikai gali būti vadinami pagal ląstelės tipą, pvz.: astrocitoma, ologodendroglijoma... Tačiau dažnai smegenų navikai vadinami bendru vardu – glioma.
Dažniausiai pasitaikantis gliomų tipas yra astrocitomos. Jos išsivysto iš žvaigždės formos (lot. astros – žvaigždė) ląstelių, vadinamų astrocitais. Astrocitomos gali atsirasti bet kurioje smegenų dalyje, tame tarpe ir stubure, t. y. stuburo smegenyse.
Astrocitomos taip pat yra skirstomos į laipsnius pagal jų augimo/ląstelių dauginimosi greitį ir kitus kriterijus. Yra išskiriamos:
  • žemo laipsnio astrocitomos (pirmo bei antro); suaugusiesiems jos dažniausiai būna pagrindiniuose smegenų pusrutuliuose, o vaikams – smegenėlėse;
  • anaplastinė astrocitoma (arba trečio laipsnio) – gana greitai besidauginanti ir plintanti į aplinkinius audinius;
  • daugiaformė glioblastoma (ketvirto laipsnio) piktybiškiausia, todėl sunkiausiai gydoma. Linkusi recidyvuoti, todėl reikalingas tolimesnis agresyvus kompleksinis gydymas.