Prisijunk prie mūsų



Užsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

IBTA naujienos, 2015 metų gegužės mėnuo Spausdinti

Gydymo naujienos

Glioblastomos operacijos rezultatų gerinimas

Analizuodami pacientų duomenis, gautus per 13 metų laikotarpį, mokslininkai iš Teksaso universiteto M.D. Andersono vėžio centro (University of Texas M.D. Anderson Cancer Center) Hiustone, JAV, atskleidė, kad pacientų, kuriems buvo diagnozuota glioblastoma, galimybė išgyventi yra susijusi su tuo, kokia naviko dalis yra pašalinama chirurginiu būdu. Pacientai, kuriems buvo visiškai (100%) pašalintas kontrastą didinantis auglys (FLAIR režimu užfiksuotoms anomalijoms aplinkinėse srityse atliekant papildomą rezekciją arba jos neatliekant), gyveno žymiai ilgiau – 15,2 mėnesio – nei pacientai, kuriems buvo atlikta dalinė rezekcija ir, kurie išgyveno 9,8 mėnesius (rezekcijos mastas tarp 78% ir mažiau nei 100% kontrastą didinančio auglio). Skaityti daugiau (gali reikėti nemokamai užsiregistruoti).


Tyrimai rodo, kad karmustino kapsulės nėra susijusios su padidėjusia infekcijos rizika

Žurnale „Neurological Research“ paskelbta 401 paciento analizė atskleidė, kad karmustino implantai nėra susiję su padidėjusia infekcijos rizika pacientams, kuriems atliekama glioblastomos rezekcija. Skaityti daugiau (santrauka).

 

Tyrimų rezultatai parodė, kad didelė radioterapijos dozė gali padėti vaikams, kuriems yra diagnozuota ependimoma

Remiantis dviejų tyrimų, kurie buvo pristatyti per trečiąjį „ESTRO“ forumą Barselonoje, Ispanijoje, rezultatais, paaiškėjo, kad didelė radioterapijos dozė yra naudinga vaikams, kuriems yra diagnozuota ependimoma. Tyrimas, kurio metu buvo nagrinėjami Prancūzijos pacientų duomenys, surinkti per daugiau nei 13 metų, atskleidė, kad spindulinės terapijos dozės, kurios viršija 54 Gy (nuo 2004-ųjų visame pasaulyje rekomenduojama dozė pediatrijai buvo 59,4 Gy), turi teigiamos įtakos išgyvenimui.

Be to, Italijos mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad tikslingai taikoma padidinta radioterapijos dozė (8 Gy, hiprofrakcionuota) kartu su standartine 59,4 Gy radioterapija dar labiau pagerina atrinktų pacientų tyrimų rezultatus. Šis metodas bus tarptautinio klinikinio tyrimo, kurį planuojama pradėti šiais metais, objektas. Skaityti daugiau.

 

Sistema „NovoTTF-100A“ („Optune“) įtraukta į NCCN gaires, o JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) patikrins jos efektyvumą, gydant naujai diagnozuotą glioblastomą

Gydymas naudojant sistemą „Novocure‘s NovoTTF-100A“ (JAV - „Optune) įtrauktas į Nacionalinio visapusiško vėžio tinklo (NCCN) Klinikinės onkologijos praktikos gaires po pirminio gydymo atsinaujinančios glioblastomos gydymui. Skaityti daugiau. Prietaisas „Tumour treating fields“ (Navikų gydymas elektromagnetiniu lauku) taip pat bus patikrintas JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) pagal prioriteto statusą, kad prieš tiekiant jį rinkai (PMA) jam būtų suteikiamas patvirtinimas ir leidimas naudoti gydant naujai diagnozuotą glioblastomą, tuo pat metu taikant gydymą temozolomidu. Skaityti daugiau. Be to, nauji 700 pacientų, kuriems buvo naujai diagnozuota glioblastoma, klinikiniai ir išankstiniai klinikiniai duomenys, gauti atlikus III fazės klinikinį tyrimą „Tumour Treating fields“ (EF-14), bus pristatyti per 2015 m. Amerikos klinikinės onkologijos kasmetinį susirinkimą (ASCO 2015), vyksiantį Čikagoje, JAV (gegužės 29 d. – birželio 2 d.). Skaityti daugiau (įmonės pranešimas spaudai).

 

Bandymų duomenys rodo, kad bevacizumabas („Avastin“) neturi neigiamos įtakos su sveikata susijusiai gyvenimo kokybei

2 fazės „BELOB“ tyrimo, kurio metu buvo lyginamas lomustino, bevacizumabo ir lomustino ir bevacizumabo derinio taikymas gydant pacientus, kuriems pasikartoja glioblastoma, rezultatai parodė, kad šio tyrimo metu gydymas bevacizumabu neturėjo neigiamos įtakos su sveikata susijusiai gyvenimo kokybei (HRQoL). Skaityti daugiau (santrauka).

 

Vaistas „Donepezil“ gali pagerinti pacientų, kuriems buvo diagnozuotas smegenų navikai ir atlikta radioterapija, kognityvines funkcijas

Placebu kontroliuojamas 3 fazės tyrimas parodė, kad demencija sergantiems pacientams skirtas vaistas „Donezepil“ gali turėti teigiamos įtakos kai kuriems pacientų, kuriems buvo diagnozuotas smegenų auglys ir atliekama radioterapija, kognityvinio funkcionavimo aspektams. Visiškas kognityvinių funkcijų pagerėjimas nebuvo pastebėtas, tačiau kai kurioms funkcijoms, pavyzdžiui, atminčiai, „Donezepil“ turėjo teigiamos įtakos, ypač pacientams, kuriems, prieš pradedant gydymą, buvo diagnozuoti rimti sutrikimai. Skaityti daugiau (santrauka).

 

Naltreksonas nepalengvina nuovargio simptomų aukšto laipsnio gliomos atveju

Atsitiktinių imčių kontroliuojamas mažų opiatų antagonisto naltreksono dozių tyrimas parodė, kad jis neturi jokio poveikio mažinant pacientų, sergančių aukšto laipsnio glioma, nuovargio simptomus ar gerinant jų gyvenimo kokybę. Siekiant palengvinti išsėtinės sklerozės, fibromialgijos ir kitų lėtinių ligų simptomus buvo taikomos mažos naltreksono dozės. Skaityti daugiau.

 

Smegenų auglį turintiems pacientams rekomenduojama atlikti depresijos tyrimus

Žurnale „CNS Oncology“ pateiktame straipsnyje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai A. Pranckevičienė ir A. Bunevičius daro išvadą, kad depresija tarp pacientų, kuriems buvo diagnozuoti smegenų navikai, pasireiškia dažnai, tačiau ji yra nepakankamai įvertinama ir gydoma. Jų nuomone, būtina atlikti daugiau tyrimų ir taikyti reikalingą gydymą. Skaityti daugiau.

 

Remiantis tyrimais, pacientams, kuriems diagnozuota besimptomė meningioma, nebūtina po operacijos atlikti medicininės apžiūros

113 meningioma sirgusiems pacientams buvo atliktas perspektyvinis tyrimas, kuris buvo paskelbtas žurnale „PLoS ONE“, ir paaiškėjo, kad po operacijos atliekamas sveikatos patikrinimas neturėjo įtakos sprendimų priėmimui tuo atveju, kai pacientams nepasireiškia ligos simptomai. (Į tyrimą nebuvo įtraukti pacientai, kuriems diagnozuotos infratentorinės galvos smegenų dalies ar kaukolės pamato meningiomos, kurios yra sunkiai operuojamos). Skaityti daugiau.

Australijos viešojoje ligoninėje bus atliekamos radiochirurginės operacijos, naudojant įrangą „Gamma Knife“

Liepos mėnesį į Princesės Aleksandros ligoninę (Pricess Alexandra Hospital) Brisbene, Kvinslande, bus pristatyta pirmoji Australijos vyriausybės finansuojama įranga „Gamma Knife“. Iki šiol naudojant įrangą „Gamma Knife“ smegenų augliai buvo operuojami tik Sidnėjaus privačioje Makvario universiteto ligoninėje (Macquarie University Hospital). Skaityti daugiau.

 

Tyrimų apžvalga

Epilepsijai skirtas vaistas valproinė rūgštis gali padėti glioblastoma sergantiems žmonėms išgyventi

Remiantis anksčiau atliktais tyrimais, valproinė rūgštis, vaistas skirtas epilepsijai gydyti, gali padidinti radioterapijos veiksmingumą gydant glioblastomą. II fazės klinikiniame tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale „International Journal of Radiation Oncology*Biology*Physics“, buvo prieita prie išvados, kad valproinė rūgštis yra saugus ir gerai toleruojamas vaistas, taikant standartinę radioterapiją ir chemoterapiją. Skaityti daugiau (santrauka). Atliekant mokslinį tyrimą, kuris buvo neseniai pristatytas per 2015 m. „AANS“ metinę mokslinę konferenciją Vašingtone, JAV, taip pat buvo pastebėta, kad valproinė rūgštis yra susijusi su galimybe pasveikti sergant glioblastoma, tačiau ir su blogesniais rezultatais žemesnio laipsnio gliomų atveju. Šios 359 pacientų retrospektyvinės analizės autoriai teigia, kad tolesni tyrimai yra tikslingi, siekiant patvirtinti jų išvadas. Skaityti daugiau (santrauka).

Vaistai, skirti dauginei mielomai gydyti, gali būti efektyvūs vaikams, kuriems diagnozuoti smegenų navikai

Remiantis šio mėnesio žurnalo „Nature Medicine“ numeryje išspausdintu tyrimu, difuzinę smegenų tilto gliomą (DIPG), vaikų smegenų auglį, kuriuo sergant galimybė išgyventi 5 metus yra mažesnė nei 1%, galima gydyti naudojant tam tikrus jau sukurtus vaistus. Mokslininkai patikrino 83 galimus chemoterapinius preparatus smegenų navikų audiniuose ir nustatė, kad vaistas panobinostatas, skirtas daugybinei mielomai gydyti, sulėtino naviko augimą. Tai buvo patvirtinta atlikus eksperimentus su pelėmis. Skaityti daugiau.

 

Klinikinių tyrimų metų buvo lyginami chemoterapijos vaistai, skiriami taikant radioterapiją vaikams, kuriems diagnozuota aukšto laipsnio glioma

Atlikta pagrįstumo analizė ir trijų jautrumą radioterapijai didinančių vaistų (medžiagų, kurios didiną radioterapijos efektyvumą), taikomų vaikams, sergantiems aukšto laipsnio glioma, 2 fazės tyrimas palygino vorinostato, bevacizumabo arba temozolomido poveikį spindulinės terapijos metu. (Visiems pacientams paskui buvo taikomas palaikomasis gydymas, skiriant temozolomidą ir bevacizumabą.) Rezultatai, pristatyti Trečiojoje dvimetėje vaikų neuro-onkologijos konferencijoje, vykusioje San Diege, JAV, atskleidė, kad temozolomidas leido pasiekti geriausių rezultatų. Skaityti daugiau (santrauka).

JAV įvedus privalomąjį registravimą užfiksuotas išaugęs meningiomos atvejų skaičius

Priėmus viešąjį įstatymą 107-260 Gerybinių smegenų vėžio registrų įstatymo pataisa, JAV tapo privaloma rinkti duomenis apie visus nepiktybinių smegenų navikų atvejus. Žurnale „Cancer“ paskelbtas tyrimas atskleidžia, kad nuo 2004 m., kai įsigaliojo įstatymas, nepiktybinių meningiomos atvejų skaičius padidėjo, „ko gero, dėl užfiksuotų mokymosi kreivių“, susijusių su šio įstatymo įgyvendinimu. Skaityti daugiau (straipsnio santrauka).

Tyrimas nagrinėja psichologinį distresą, kurį patiria slaugytojai, ilgą laiką besirūpinantys pacientais, kuriems diagnozuota aukšto laipsnio piktybinė glioma

Tiriamajame darbe, paskelbtame žurnale „Supportive Care in Cancer“, buvo išanalizuotas psichologinis slaugytojų, kurie ilgą laiką rūpinasi pacientais, sergančiais aukšto laipsnio piktybine glioma, psichologinis profilis. Iš 69 tyrime dalyvavusių slaugytojų 28% patyrė vidutinio sunkumo psichologinį distresą, kuris reikalauja klinikinės priežiūros. Skaityti daugiau (santrauka). Remiantis birželio mėnesio „Neuro-Oncology Practice“ numeryje skelbiamame tyrime pateikta tarptautine apklausa, 29% JAV ir 46% Europos ir Azijos-Okeanijos gydytojų, gydančių pacientus, kuriems diagnozuotas smegenų auglys, nesijaučia gerai situacijose, kuriose jie susiduria su mirštančiais pacientais, ir mano, kad palaikomoji slauga pacientui dažnai yra suteikiama per vėlai. Skaityti daugiau (visas straipsnis).

 

Smegenų atlasas vaizduoja vidinį glioblastomos funkcionavimą

Mokslininkai, dalyvaujantys projekte „Ivy Glioblastoma Atlas Project“, kuris bus skirtas smegenų auglio tyrimų bendruomenei, neseniai paskelbė, kad į projektą buvo įtraukti nauji duomenys. Šis projektas yra viena iš atvirųjų smegenų atlaso iniciatyvų, kuriomis siekiama nustatyti genetinį ir anatominį glioblastomos pagrindą ląstelių ir molekulių lygiu. Skaityti daugiau.

Mokytis iš klaidų ir įveikti iššūkius, kuriant naujus glioblastomos gydymo metodus

Gydytojai Michael D. Prados ir Sara Byron yra pagrindiniai naujausių glioblastomos gydymo metodų apžvalgos, skelbiamos žurnale „Neuro-Oncology“, bendraautoriai. Straipsnyje pateikiamos svarbiausios priežastys, kodėl tiek daug klinikinių tyrimų, siekiant išgydyti glioblastomą, buvo nesėkmingi. Apžvalgoje svarstoma, kaip ateityje suderinus gydymo metodus, atitinkančius genetinius naviko pokyčius, būtų galima sukurti naujų veiksmingų gydymo metodų. Skaityti daugiau.

 

Tyrimo rezultatai rodo, kad smegenų veikla gali paskatinti naviko augimą

Žurnale „Cell“ paskelbtas tyrimas atskleidė, kad baltymas neuroligin-3, kuris dalyvauja normalioje smegenų rekonstrukcijoje ir formuojant sinapses, taip pat gali skatinti aukšto laipsnio gliomų augimą. Remiantis su pelėmis atliekamais eksperimentais, prie naviko esančių neuronų aktyvumas paskatino jo augimą. Taip pirmą kartą smegenų veikla buvo susieta su naviko augimu. Skaityti daugiau.

 

IBTA naujienos

IBTA asociacija dalyvaus „ASCO 2015“

IBTA pasirodys būsimoje „Amerikos klinikinės onkologijos asociacijos“ (ASCO) konferencijoje Čikagoje, JAV. Mus rasite prie 3005 stendo, parodų salėje, centre „McCormick Place“. Jeigu lankysitės „ASCO“ konferencijoje, prašome užsukti pasisveikinti! Mokslinė konferencija „ASCO“ vyks nuo gegužės 29 d. iki birželio 2 d., o „ASCO“ parodų salė bus atidaryta nuo gegužės 30 d. iki birželio 1 d.


Smegenų auglio bendruomenės naujienos

„ABTA“ įkūrė naują savanorių tinklą „CommYOUnity“

Amerikos smegenų auglio asociacija (ABTA) įkūrė savanorių tinklą „CommYOUnity“ JAV mastu, skirtą suvienyti smegenų auglio bendruomenę ir žmones bendram tikslui. Ši iniciatyva yra atvira pacientams, slaugytojams, sveikatos priežiūros specialistams ir rėmėjams. Skaityti daugiau.

Jungtinė Karalystė finansuos įvairių sričių specialistų grupes, kurios orientuojasi į „transformacinius tyrimus“

Jungtinės Karalystės organizacija „The Brain Tumour Clarity“ paskelbė, kad bendradarbiaujančių tyrėjų grupės galės teikti paraiškas dotacijoms gauti. Vienai programai 5 metams bus skiriama iki 1,5 milijonų svarų sterlingų, ir juos galės gauti įvairių sričių mokslinių tyrimų grupės, kurias turi sudaryti mažiausiai vienas pacientas/slaugytojas, vykdantis „pažangius transformacinius smegenų auglio tyrimus, turinčius klinikinį potencialą“. Skaityti daugiau.

Vaikų ligoninės smegenų navikų tyrimų konsorciumui paskirta dotacija

Vaikų smegenų navikų fondas (Pediatric Brain Tumour Foundation) paskelbė apie 500 000 dolerių investiciją, skirtą finansuoti Ramiojo vandenyno vaikų neuro-onkologijos konsorciumą (RNOK; Pacific Pediatric Neuro-Oncology Consortium). RNOK yra ligoninių tinklas JAV, kuriam priklauso 11 vaikų ligoninių, bendradarbiaujančių kuriant individualizuotus smegenų navikų gydymo metodus vaikams. Skaityti daugiau.


Ir kitos naujienos...

Australijos televizijos įžymybė išpopuliarino socialinio tinklo „Twitter“ paskyrą #beaniesforbraincancer

Atsiimdama Australijos televizijos svarbiausią apdovanojimą „Gold Logie“ ir sakydama padėkos kalbą televizijos ir radijo laidų vedėja Carrie Bickmore palietė galvos smegenų navikų temą. Scenoje ji pasirodė su kepuraite – taip ji pagerbė savo mirusį vyrą. Jos kalba paskatino sukurti „Twitter“ paskyrą #beaniesforbraincancer, kurioje tūkstančiai žmonių talpino nuotraukas ir siuntė žinutes, išreikšdami savo paramą. Skaityti daugiau.

 

Po penkiolikos metų vis dar stipri: nuo glioblastomos išgijusi Cheryl Broyles davė įkvėpiantį interviu

2000 metais dviejų vaikų mamai Cheryl Broyles buvo diagnozuota glioblastoma ir kraujuojanti arterioveninė malformacija (AVM), tačiau ji išgyveno. 2004 metais ji užkopė į Kalifornijoje, JAV, esantį Šastos ugnikalnį (14 179 pėdos/4322 metrai) ir parašė knygą „Gyvenimo kalnai“, kurioje pasidalino savo patirtimi. Jai buvo atliktos šešios auglio rezekcijos ir trejus metus taikoma chemoterapija. Neseniai ji davė interviu televizijai, siekdama didinti visuomenės informuotumą ir įkvėpti kitus. Skaityti daugiau (su vaizdo įrašu).

Vyras grojo mandolina per glioblastomos operaciją

Jim Milot, dailidė iš Oklahomos, JAV, pasinaudojo savo muzikiniu talentu, kad padėtų chirurgams šalinti neseniai jam diagnozuotą glioblastomą, esančią funkciškai svarbiose smegenų srityse. Milot buvo atlikta operacija, kurios metu jis nemiegojo, bet skambino mandolina, o tai padėjo chirurgams nepažeisti svarbių smegenų audinių. Skaityti daugiau (su vaizdo įrašu).


Vertė: "Vertimų Guru"

Redagavo: Gailė Byčienė

Šaltinis: http://theibta.org/news/