Prisijunk prie mūsų



Užsisakyti naujienlaiškį

Vardas:
El. paštas:

Gyvenimas su naviku Spausdinti

(patarimai pacientams ir jų artimiesiems)


SKILTĮ PARENGĖ:
KMUK gydytojai- neurochirurgai
Dr. Vytenis P. Deltuva
Habil.dr., prof. Arimantas Tamašauskas
Dr. Algimantas Matukevičius


Kauno medicinos universiteto Galvos smegenų chirurgijos skyrius
Kauno medicinos universiteto Vaikų neurochirurgijos skyrius
Padedant Kauno miesto savivaldybės Sveikatos fondui

Įvesta 2008-02-16

 

Jums diangnozavo galvos smegenų naviką...

Tikriausiai jūs tikėjotės šios diagnozės. Galvos skausmai būdavo perdaug dažni ir truputį kitokie nei anksčiau. Jūs užmiršote keletą dalykų....po to dar keletą. Jus vargino keista nuojauta, kad kažkas yra ne taip.
O galbūt jūs nieko ir neįtarėte. Viskas buvo puiku iki pirmojo epilepsijos priepuolio. Vieną dieną jūsų gyvenimas buvo kaip rutina, o sekančią dieną jūs bandėte suvokti gydytojo žodžių prasmę "galvos smegenų navikas".

Keletas faktų apie galvos smegenų navikus:
- Galvos smegenų naviką sudaro nenormaliai greitai besidauginančios smegenų ląstelės. Navikai auga pačiose smegenyse arba virš jų;
- kiekvienais metais 185.000 amerikiečių ir 500 lietuvių nustatoma galvos smegenų naviko diagnozė;
- galvos smegenų navikai yra skirtingi. Vieni - piktybiniai, tačiau daugelis- ne;
- gydymas priklauso nuo naviko lokalizacijos, naviko tipo, paciento amžiaus ir jo bendros būklės;
- kiekvienais metais mokslininkai atranda naujų ir efektyvių navikų gydymo būdų.

Mokykitės paklausti

Jums pirmą kartą nustatyta galvos smegenų naviko diagnozė, jau pradėtas gydymas, jūs jau keletą metų gyvenate su šia liga, visais atvejais jūs turite klausimų. Daugumai pacientų, sužinojus ligos diagnozę, kyla daug klausimų. Leiskite sau garsiai išsakyti jus neraminančias mintis. Drąsiai klauskite savo gydytojų ir slaugos personalo. Jūsų gydytojai ir slaugos personalas gerai žino jūsų individualią būklę ir gali kvalifikuotai atsakyti į tokius klausimus, į kuriuos jūs negausite atsakymų internete ar knygose.
Sužinojus diagnozę, jūsų klausimai paprastai koncentruojasi apie pačią ligą bei jos gydymą. Vėliau jums gali kilti klausimų apie kasdieninę veiklą, mitybą, reabilitaciją, medikamentus. Bet kuriuo atveju, jei jums kyla klausimų - į juos turėtų būti gauti atsakymai.


Kaip jums neužmiršti dominančių klausimų? Įsigykite nedidelę užrašų knygelę. Joje surašykite visus dominančius klausimus. Pasižymėkite pačius aktualiausius. Pasiimkite šią knygelę su savimi eidami pas gydytoją. Užsirašykite jus dominančius atsakymus. Eidami pas gydytoją galite pasiimti palydovą, kuris palaikys jus morališkai ir padės atsiminti visa tai, kas buvo paaiškinta.
Apsilankymo pas gydytoją metu galite paprašyti rašytinės informacijos apie savo ligą. Pastaruoju metu išleidžiama bukletų, knygelių, padedančių suvokti savo ligą.
Kiekvieną kartą apsilankęs pas gydytoją, pagalvokite, ar aiškiai supratote visus jo nurodymus. Kas bus daroma toliau? Kada sekantis apsilankymas? Jei jums paskirti tyrimai, išsiaiškinkite kada ir kur turite nueiti. Paprašykite slaugos personalo, kad jūsų knygelėje užrašytų jums aktualias datas bei instrukcijas.

Kas vyksta toliau?

Jūsų pirmojo vizito metu gydytojas tikriausiai paskyrė papildomų tyrimų. Galvos smegenų kompiuterinė tomograma ir magnetinio rezonanso tomograma atliekamos visiems pacientams, kuriems įtariamas galvos smegenų navikas. Kiti tyrimai priklauso nuo įtariamo naviko rūšies.
Jei įmanoma, paprašykite namiškių, kad jus lydėtų. Jie padės jums registruotis tyrimui, vaikščioti iš vieno tyrimo kambario į kitą, pasaugos medicininius dokumentus. Šeimos nariai palaikys jus morališkai bei padės įsiminti jums rūpimą informaciją. Atlikus tyrimą praeina keletas dienų, kol gaunami tyrimo rezultatai. Jei jūs einate pas gydytoją, neužmirškite savo užrašų. Jei ruošiatės skambinti, padėkite užrašus šalia telefono. Daugelis žmonių nelabai atsimena pokalbio detalių po to, kai gydytojas pasako apie jų rimtą susirgimą. Pabandykite išeiti iš gydytojo kabineto bent su keliais atsakymais:

- Kur yra navikas?
- Ką ruošiamasi daryti toliau?
- Ar galiu gyventi įprastą kasdieninį gyvenimą, kol bus nustatyta tiksli diagnozė? Vairuoti mašiną? Daryti mankštą?

Gavęs atsakymus į šiuos klausimus, jūs pradedate dalyvauti savo gydyme.

Kada mes sužinosime daugiau?

Įvertinęs jūsų tomogramas, gydytojas rekomenduos optimaliausią gydymo taktiką. Yra daug skirtingų navikų rūšių ir įvairių jų gydymo būdų.
Keletas klausimų, kuriuos jūs galite užduoti gydytojui apie savo ligos gydymą:
- Ar šį naviką galima išoperuoti?
- Kokia yra operacijos rizika?
- Ar yra kitų, nechirurginių gydymo metodų?
- Jei naviko negalima išoperuoti, koks gydymas būtų rekomenduojamas?
- Ar galima atidėti operaciją? Kuriam laikui? Kas gali atsitikti atsisakius operacijos?

Jei gydytojas rekomenduoja gultis į ligoninę, užsirašykite gydymo įstaigos pavadinimą ir adresą. Savo užrašuose pažymėkite dieną ir laiką, kada turite atvykti į ligoninę. Išsiaiškinkite į kurį skyrių esate guldomi. Išsiaiškinkite kokius asmens ir medicininius dokumentus privalote turėti.

Antroji nuomonė

Ne visi pacientai nori išgirsti antro gydytojo nuomonę. Tačiau, jei pokalbis su antru gydytoju leis jums pasijusti tvirčiau, priimant sudėtingą sprendimą, niekada neabejokite ir visada kreipkitės į kitą specialistą. Antra nuomonė yra laikoma medicininės praktikos standartu. Konsultacija gali jums geriau padėti suprasti jūsų ligą bei gydymo galimybes.


Jei nusprendėte kreiptis dėl antros nuomonės, yra keletas būdų tai padaryti. Dauguma gydytojų mielai patys nurodys jums antrą specialistą ir netgi padės suorganizuoti konsultaciją. Kitais atvejais pačioje gydymo įstaigoje jūs galite gauti informaciją apie gydytojus, kurie specializuojasi galvos smegenų navikų gydyme.
Paskambinkite gydytojui ir paklauskite, kada jus galėtų konsultuoti, kokią medicininę dokumentaciją reikia atsivežti.
Labai svarbu įsitikinti, kad yra tikrai saugu atidėti gydymą, kol sužinosite antro specialisto nuomonę.

Kaip gauti medicininę dokumentaciją?

Antro specialisto konsultacijai reikalinga medicininė dokumentacija. Norint ją gauti, reikia kreiptis į savo gydytoją. Operacijos aprašymas, patologinio tyrimo, vizitų įrašai yra saugomi archyvuose. Ten taip pat yra ir galvos smegenų tomogramų aprašymai. Pačios nuotraukos retai kada yra saugomos archyvuose.
Jei jūsų gydytojas neturi jūsų nuotraukų, pasiteiraukite ar nėra likusių skaitmeninių kopijų. Niekada nuotraukos originalo nesiųskite paštu. Visada pasidarykite nuotraukos kopiją.
Naviko audinio preparatai paprastai saugomi patologinės anatomijos skyriuje, tos ligoninės, kur buvo atlikta operacija. Pabandykite susisiekti su ligoninės patologinės anatomijos skyriumi ir išsiaiškinkite preparatų išdavimo tvarką.
Ligos istorijos saugomos ligoninės archyve. Norint gauti dokumentus iš savo ligos istorijos, reikia kreiptis į skyriaus, kuriame gydėtės, administraciją.
Kai kurie gydytojai saugo nuotraukas ir medicininius įrašus skaitmeniniame formate, visa tai gali būti įrašyta į CD arba atspausdinta. Apie tai būtinai pasikalbėkite su savo gydytoju.

Archyvui gali tekti nurodyti:
- savo pavardę;
- gimimo datą;
- asmens kodą;
- gulėjimo ligoninėje laikotarpį;
- pageidaujamų dokumentų sąrašą.

Kartais gali būti pareikalauta raštiško paciento prašymo išduoti jo medicininių dokumentų kopijas.
Išsiaiškinkite, ar medicininės dokumentacijos kopijos bus atiduotos jums asmeniškai, ar bus persiųstos konsultantui. Jei jūs patys pasiimate dokumentaciją, išsiaiškinkite, kada ir kur galite tai padaryti. Jei medicininė dokumentacija persiunčiama gydytojui, nurodykite tikslią gydytojo pavardę, adresą ir telefoną. Išsiaiškinkite, kada tai bus padaryta.
Pasiskambinkite konsultuojančiam gydytojui ir įspėkite, kada tikėtis medicininės dokumentacijos. Išsiaiškinkite, ar gydytojas konsultuos jus telefonu, jei ne, kada atvykti konsultacijai? Žinokite, kad gydytojas turi turėti laiko peržiūrėti medicininei dokumentacijai iki jūsų vizito.

Įrašai jūsų medicininėje dokumentacijoje natūraliai gali jus sugluminti. Dauguma žmonių bando perskaityti savo medicininę dokumentaciją prieš pateikdami ją gydytojui. Pagaliau supranta, kad ten gausu neaiškių medicininių bei techninių terminų. Suprantama, kad jūs galite pradėti nerimauti, kadangi ne viską suprantate. Nebandykite kurti savo paaiškinimų! Jei kas nors jus sudomino šioje medicininėje dokumentacijoje, paprasčiausiai užsirašykite. Paprašykite savo gydytojo paaiškinti tai, ko nesupratote.

Reakcija į diagnozę


suolasKai emocijos aprimsta, reikia apmąstyti susidariusią situaciją. Natūralu, kad jumyse gausu negatyvių jausmų, nukreiptų j ligą bei tuos gyvenimo pokyčius, kuriuos ji sąlygoja. Gyvenimas su galvos smegenų naviku, reiškia mokymąsi šiuos jausmus paversti produktyviu atsaku. Nenustebkite, jei pastebėsite tokias reakcijas savo artimųjų ir draugų tarpe. Tai taip pat normalu.
Kai jūs išgirstate diagnozę, jūs ir jūsų artimieji paprastai patiria tas pačias emocines reakcijas: neigimą, pyktį, pagiežą, depresiją, pasidavimą likimo valiai ir pripažinimą.
Pirmiausiai žmonės praeina laikino neigimo stadiją. Jūs jaučiatės traumuoti bei sutrikę. Negalėdami pamiršti naujienos, kurią ką tik sužinojote, jūs tampate sustingę, slepiate arba neigiate savo jausmus. Neigimas trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių ar net mėnesių. Ši neigimo stadija yra labai dažna reakcija.
Laikui bėgant neigimą keičia pyktis. Mintis "Kodėl aš?" yra dažna ir jūs, kurį laiką galite jausti pyktį. Gyvenimas gali atrodyti neteisingas. Dalį žmonių apima pasidavimo likimo valiai jausmas, mąstant apie fizinius ir emocinius pokyčius, kuriuos gali sukelti galvos smegenų navikas. Jūs galite jausti pagiežą, kad sergate jūs, o kiti ne. Daliai pacientų šis pasipiktinimas virsta depresija. Paprastai visa tai laikina. Tačiau jei depresija gilėja ir neigiamai veikia jūsų santykius bei trukdo kasdieniniam gyvenimui, tada svarbu kreiptis į specialistus.
Galiausiai ateina susitaikymo jausmas. Žmogus suvokia, kad galvos smegenų navikas yra realus. Jūs susitaikote su diagnoze ir pradedate konstruktyviai bei prasmingai planuoti tolimesnį gyvenimą. Tai laikas, kai pasveriamos gyvenimo vertybės, apmąstoma kaip norima gyventi toliau, apmąstomos karjeros alternatyvos. Tikriausiai svarbiausia rasti būdą toliau palaikyti artimus, šiltus santykius su savo šeima ir kitais jūsų gyvenime svarbiais žmonėmis.
Gali nuskambėti keistai, tačiau kai kurie pacientai teigia, kad diagnozavus šią ligą, jų gyvenimas pasikeitė į gerąją pusę. Liga priverčia permąstyti savo gyvenimą, dažniausiai teigiama linkme. Kai išmokstama kiekvieną minutę išnaudoti prasmingai, tampa lengviau tikėtis bei laukti.
Atminkite, nėra pastovaus stebuklingo modelio kaip valdyti savo emocijas. Vieną dieną jūs jausitės geriau, kitą dieną galite jaustis nusiminę. Ne visi atskleidžia savo jausmus, kaip ir ne visi vienodai išgyvena tą patį jausmą.
Pakalbėkite su savo artimaisiais apie galimus gyvenimo pasikeitimus. Pagalvokite kaip jūs įveikdavote anksčiau iškilusias gyvenimo negandas. Kas jums padėdavo jas įveikti? Gyvendami toliau jūs suprasite, kad nesate vieni- yra daug žmonių, norinčių jums padėti. Suimkite save į rankas, mokykitės kiek sugebat ir aktyviai dalyvaukit kovojant su liga. Sveikai maitinkitės, darykite fizinius pratimus, kuriuos leidžia gydytojas- tai pagerins miegą bei jūsų nuotaiką.

Pokalbiai su šeima ir draugais

Gyvenimas keičiasi. Daugeliui palengvėja, aptarus susidariusią situaciją su kitais. Jūsų šeima ir draugai gali pasiūlyti paramą ar pagalbą.

Pasakyti šeimai, kad jums nustatytas galvos smegenų navikas nėra lengva. Jei jums nepatogu pasakyti šeimai šią žinią, aptarkite galimus būdus su savo gydytoju. Kai kalbate su savo šeima, atsiminkite, kad apie jūsų susirgimą yra daug rašytinės informacijos. Ta informacija gali padėti jums ir jūsų šeimai suprasti ligą bei gydymo galimybes. Kaip ir jums, jūsų šeimai reikia laiko apsiprasti su nauja, nieko nedžiuginančia žinia. Šeima, kuri supranta jūsų ligą ir gerbia jūsų sprendimus, yra didžiulė parama.
Šioje susidariusioje situacijoje jums ir jūsų šeimai psichologai gali padėti pasijusti geriau.
Jei jūsų draugai siūlo pagalbą, nesidrovėkite. Sudarykite sąrašą darbų, kuriuos norėtumėte nuveikti. Tai gali būti skalbimas, vejos pjovimas, pietų ruošimas, pirkimas parduotuvėje ir t. t. Kai yra siūloma pagalba pasiimkite šį sąrašą!
Dauguma žmonių supras jus ir stengsis padėti, tačiau bus ir tokių draugų, kuriems bus sunku prisitaikyti prie jūsų ligos. Nežinodami, ką pasakyti, jie gali vengti jūsų, ar pokalbio su jumis. Čia nieko nepadarysite. Laikui bėgant apie jus susiburs ratas žmonių, su kuriais jums bus gera.
Bendravimo pokyčiai galimi ir jūsų šeimoje. Kaip jau buvo rašyta anksčiau, yra kelios stadijos, kol susitaikoma su diagnoze. Pastarosios yra: neigimas, pyktis, pagieža, depresija, pasidavimas likimo valiai ir galiausiai pripažinimas. Jūsų šeimai taip pat gali tekti praeiti šias emocines stadijas, sužinojus apie jūsų ligą. Jūsų sutuoktinis gali jaudintis, domėtis jūsų ateitimi. Vaikai gali jaudintis dėl šeimos nario, kuriam diagnozuotas navikas.
Atviri šeimyniniai pokalbiai gali padėti palaikyti stiprią šeimą ir nugalėti negandas. Tiesiai, atvirai ir sąžiningai papasakokite apie ligą. Pabandykite atsakyti į visus šeimai rūpimus klausimus. Jei jaučiatės pavargę ir reikia pagalbos įprastiems darbams nuveikti, pasidalinkite tuo su savo šeima. Šeimai svarbu jausti priklausomybę bei dalintis atsakomybe. Jei jūsų šeimai vis dar sunku apsiprasti su jūsų liga, reikėtų pagalvoti apie šeimyninę terapiją pas psichologą. Geras psichoterapeutas ar psichologas gali padėti įveikti jūsų ir jūsų šeimos psichologinę krizę.

Pokalbis su vaikais

Jei savo šeimoje turite mažų vaikų, jūs būtinai privalote pakalbėti su jais. Jausdami kažką neįprasta ir nežinodami tiesos, vaikai gali prisigalvoti nebūtų dalykų. Jų išgalvoti paaiškinimai gali būti blogiau už tiesą.


mamaLabai svarbu būti sąžiningiems su vaikais. Pakalbėkite su jais , pateikdami informaciją jiems suprantamais žodžiais. Su mažesniais vaikais galima kalbėti labai konkrečiais terminais. Labai supaprastintai paaiškinkite, kas yra “smegenų navikas”. Dauguma mažų vaikų supras paaiškinimą, kad “tai- papildomas mazgelis smegenyse, kuris nėra smegenys”. Paprastas piešinys gali padėti, ir nesijaudinkite, jei nesate dailininkas. Paaiškinkite, ką reiškia “važiuoti į ligoninę” ar “būti ligoninėje”. Pabandykite vaiko klausimus panaudoti kaip kelrodį, pateikiant jiems rūpimą informaciją. Atsakykite į pateiktus klausimus nuoširdžiai ir paprastais žodžiais, suprantamais to amžiaus vaikui. Atminkite, kad maži vaikai turi nedaug patirties apie ligas, todėl jų pirmieji klausimai gali būti labai praktiški. Jie gali klausinėti, kas ruoš pietus ar paguldys juos į lovytę.
Leiskite vaikams prisitaikyti prie šių žinių. Būtina pabandyti susitarti su savo sutuoktiniu, kad tolimesnis šeimyninis gyvenimas vaikams pasikeistų kuo mažiau.
Šeimos “taisyklės” vaikams atrodo labai svarbios. Jie jaučiasi saugūs ir laikosi kasdieninio, įprasto šeimos gyvenimo būdo.
Vyresni vaikai gali susieti ligą su jau girdėtomis istorijomis apie sergančius kaimynus, senelius ir t.t. Suteikite vaikui progą paklausti patiems. “Gal tu nori ko nors paklausti?” tai yra sunkoka ištarti, tačiau gali išvaduoti nuo nesusipratimų ir nuraminti jūsų vaikus.
Kai kuriems vaikams, ypač paaugliams, gali pasikeisti elgesys. Jiems gali atsirasti problemų mokykloje, vaikai gali pradėti daryti tokius veiksmus, kurių anksčiau nedarydavo. Tai yra ženklas, kad vaikas turi problemų prisitaikydamas prie naujos šeimoje susidariusios situacijos. Laikas veikti drąsiai. Atvirai pasikalbėkite su vaikais, pabandykite įtraukti juos į kasdieninę šeimos veiklą. Jei tai nepadeda ir vaiko depresija tęsiasi, tikslinga kreiptis į psichoterapijos specialistus. Daugumos šeimų patirtis rodo, kad vaikai sugeba pakankamai gerai adaptuotis prie šios situacijos.
Labai svarbu, kad bet kokio amžiaus vaikai pajustų, jog tebėra saugūs ir mylimi.
Kaimynai ir giminės kiek įmanoma gali padėti jūsų vaikams gyventi įprastą gyvenimą. Suplanuokite iš anksto įvairius renginius. Jei jūs negalite nueiti į koncertą mokykloje, vaiko varžybas ar treniruotę, lai tai padaro teta, dėdė ar draugai. Nors tai nebus tas pats, jūsų vaikas žinos, kad apie jį galvojama.

Kaip aš pasakysiu jiems...........Ką aš pasakysiu?
Štai keletas paaiškinimų, kurie gali būti pritaikyti jūsų pokalbiui su vaikais. Pakeiskite frazes, kad jos labiau atitiktų jūsų situaciją.

“Gydytojas nori atlikti kelis tyrimus, kad išsiaiškintų kodėl skauda galvą ir pykina”
“Neurochirurgas yra gydytojas, kuris labai daug žino apie smegenis”
“Magnetinio rezonanso tomogramos parodo smegenų vaizdus, tačiau jos neparodo tavo minčių”
“Smegenų navikas yra mazgas smegenyse, kurio neturėtų ten būti. Gydytojas planuoja operuoti ir jį išimti. Operacija padės atsikratyti skausmų”
“Esant smegenų navikui, mano smegenų kompiuterinis centras negali dirbti taip, kaip turėtų. Štai kodėl mane vargina galvos skausmai ir epilepsijos priepuoliai”
“Niekas nežino kodėl atsiranda smegenų navikai. Jie paprasčiausiai atsiranda. Bet mes tikrai žinome, kad dėl to tu tikrai nekaltas. Mes taip pat tikrai žinome, kad nuo kito žmogaus tu negali užsikrėsti”
“Gal norėtum apie tai pakalbėti? Gal nori ko nors paklausti?”

Visada pabrėžkite, kad vaikas bus mylimas ir juo rūpinamasi.

Sveikstančiųjų patarimai

1. Pasinaudokite siūloma pagalba ir nebijokite kreiptis, jei jums jos reikia.
2. Sužinokite antro (ar trečio) gydytojo, gydančio smegenų navikus nuomonę. Jūs turite žinoti visas savo ligos gydymo galimybes.
3. Paklauskite savo gydytojo: “Kokius klausimus aš turėčiau užduoti, jei aš nežinau ką paklausti?”
4. Nebijokite pakalbėti apie savo baimes ir jausmus - jūs nesate vieni. Žmonės jumis rūpinasi ir padės.
5. Užsibrėžkite trumpalaikių tikslų, kad galėtumėte stebėti savo progresą.
6. Kiekvienoje dienoje pastebėkite kažką gero.
7. Juokas ir humoras padeda. Šypsokitės.
8. Pasidalinkite savo jausmais su šeima ir draugais, kad jie žinotų, ką jūs galvojate. Jei jums sunku kalbėti-pabandykite užrašyti savo mintis.
9. Susiraskite prasmingos veiklos - rytinis pasivaikščiojimas su draugais; kassavaitinis pasimatymas su anūkais.
10. Veskite užrašus jums rūpimais klausimais.
11. Būkite švelnūs sau. Užsiimkite hobiu.
12. Nusistatykite sau individualias ribas.
13. Tyrėjai nustatė, kad žmonės, kurie reguliariai rūpinasi savimi, turi stipresnę imuninę sistemą.
14. Jei esate pikti - padirbėkite fiziškai. Ilgai pasivaikščiokite, pažaiskite krepšinį, išpurtykite patalynę.
15. Priimkite visokeriopą pagalbą be jokio kaltės jausmo.
16. Skaitykite apie galvos smegenų navikus, naujus gydymo metodus bei apie pasveikusius pacientus.
17. Užsibrėžkite tikslą ir siekite jo.

Pacientų paramos grupės

Kitose šalyse yra ypač populiarios pacientų paramos grupės, kurios suburia panašaus likimo žmones, padeda jiems adaptuotis visuomenėje. Šių grupių veikloje kviečiami dalyvauti tiek pacientai, tiek ir jų šeimos nariai. Kai kurių grupių veikloje daugiau dėmesio skiriama suaugusiems pacientams, kitose sergantiems vaikams. Čia nagrinėjami gydymo ir reabilitacijos klausimai. Daugelis pacientų noriai buriasi į šias grupes, kad susitiktų su panašia liga sergančiais. Prieš apsisprendžiant dalyvauti, kiekvienas turėtų pagalvoti, ko jis tikisi iš tokios grupės. Paprastai į grupės susirinkimus kviečiami lektoriai, kurie galėtų atsakyti į rūpimus klausimus. Vėliau atskirai susitinka pacientai, čia kiekvienam skiriama pakankamai laiko išsakyti savo mintims. Čia pasidalinama informacija ir naujai rastais informacijos šaltiniais.
Sveikstant jums gali tapti nebeaktualūs šie susitikimai. Jūs visada galite pasitraukti. Aišku, tai gali pasirodyti nepatogu, tada galima pasitarti su grupės vadovu. Kiekvienas turi žinoti, kad gali bet kada grįžti į paramos grupę, kur ras ir senus, ir naujus draugus.
Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos specialistai, kartu su aktyviausiais pacientų šeimos nariais subūrė draugiją, į kurią taip pat kviečia jungtis visus iniciatyvius žmones, pacientus bei specialistus. Tikimės, kad draugijos veikla bus reikalinga ir prasminga. Informacija apie draugiją ir jos veiklą teikiama Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos Galvos smegenų chirurgijos skyriuje
tel. 37-326164 bei elektroninio pašto adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Kas toliau?

pokalbisBaigiasi intensyvaus gydymosi periodas, dažni apsilankymai pas gydytoją jau praeityje. Prasideda prisitaikymo periodas. Tai laikas, kada nieko neveikti tampa labai sunku, nes taip daug jau nuveikta.
Jūsų uždavinys yra sustiprėti. Išsiaiškinkite, kada turite atvykti kontroliniams tyrimams ir gydytojo apžiūrai bei pasižymėkite tai savo kalendoriuje. Gyvenkite gyvenimą, kurį suplanavote. Laikykitės sveikos dietos. Darykite mankštą pagal gydytojų rekomendacijas. Lankykite kino teatrą, muziejus. Aplankykite draugus. Būkite geri sau! Jūs to nusipelnėte. Ir būkite kantrūs -sveikimo procesas užtrunka.
Tuo pačiu metu jus gali dominti naujausi galvos smegenų navikų gydymo metodai.

Jūs visada galite gauti
informaciją elektroniniu paštu
arba paskambinę į
Kauno medicinos universiteto
Neurochirurgijos klinikos
Galvos smegenų chirurgijos skyrių
tel. 37- 326164,
bei el. pašto adresu
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai